Wtorek 30 Kwietnia 2024
Imieniny: Marian, Katarzyna, Jakub

Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego do Torunia PDF Drukuj Email

W naszej szkole odbywały się zajęcia astronomiczne na których dzieci pogłębiały wiedzę astronomiczną.
Punktem kulminacyjnym tych zajęć stał się wyjazd naszych uczniów z kl. IV-VI wraz z opiekunami na wycieczkę do Planetarium w Toruniu, które jest czynne przez cały rok. Jest to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Torunia i regionu. Jest też jednym z najliczniej odwiedzanych planetariów w Europie. Autorskie pomysły, niepowtarzalne pokazy tworzone według własnych scenariuszy i materiałów wizualnych oraz niezapomniany klimat Torunia - miasta Mikołaja Kopernika to główne, choć nie jedyne powody sukcesu.
Sala Planetarium to miejsce, w którym, dzięki specjalnej aparaturze, wyświetlane są popularne pokazy astronomiczne. Projekcje te trwają około 40 minut. Zależnie od tytułu, opowiadają o wielkości i budowie Wszechświata, opisują najbardziej popularne gwiazdozbiory na niebie, przybliżają tajemnice planet i galaktyk.
W sali Orbitarium znajdują się też interaktywne stanowiska. Dzięki nim znaleźć można odpowiedzi na wiele pytań, a przystępne opisy tłumaczą prezentowane zjawiska i procesy zachodzące we Wszechświecie. A wszystko to poprzez zabawę, proste eksperymenty i w atrakcyjnej formie.
Wystawa Geodium poświęcona jest Ziemi jako planecie. Jej centralnym elementem jest obracający się i odpowiednio oświetlony model kuli ziemskiej o średnicy 2,15 m. Dzięki grze świateł w łatwy sposób można przekonać się, dlaczego mamy cztery pory roku, a po dniu następuje noc.
Dzieci były zafascynowane wyjazdem, a same dopytywały ekspertów o niezrozumiałe dla nich zjawiska, było to dla nich nowe doświadczenie.
Natomiast nauczyciele po przyjeździe do szkoły uzyskali nieocenioną pomoc mailową od ekspertów z obserwatorium przy tworzeniu scenariuszy zajęć pozalekcyjnych o tematyce astronomicznej.