Sobota 27 Kwietnia 2024
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

   

Aktualności i ogłoszenia

Menu
Strona główna
Aktualności i ogłoszenia
Podmokle Małe
Zespół dziś
Historia szkoły
Nasz patron
Izba Pamięci
Organy zespołu
Prawo i dokumenty zespołu
Szkoła partnerska
Zajęcia pozalekcyjne i koła zainteresowań
Szkolne wiadomości
Dotacje na projekty rozwojowe
75-lecie szkoły
Galeria 2003/04
Publikacje uczniów
Przyjaciele szkoły
Tak o nas piszą !!!
Przydatne linki
Podmoklański Instytut Naukowy
Kontakt
Stowarzyszenie Przyjaźni Podmoklom
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Z Małej Szkoły w Wielki Świat
Szkoła w ruchu
Szkoła współpracy
Ważne dokumenty, rekrutacja

Przedszkole 
Rekrutacja 
Prawa dziecka

Szkoła w ruchu

Szkoła współpracy

Podmoklański Instytut Naukowy

plakat 120.jpg - 12.95 KB

Galeria 2004/05/06/07

Szkoła partnerska


im. Rosy Luxemburg
w Neuruppin

Dotacje na projekty

msws_m.jpg - 3.00 KB
.
 
logoprow.jpg - 4,92 KB
 
Recykling


Konkurs Grantowy

Galeria










Kalendarz
Kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
Pogoda
Dane niedostepne

 

 

 


    - Strona główna arrow 75-lecie szkoły

75-lecie szkoły PDF Drukuj Email

Image

W Szkole Podstawowej w Podmoklach Małych od roku trwały przygotowania do obchodów jubileuszu 75-lecia powstania Szkoły Polskiej, uroczystego nadania imienia i sztandaru szkole. Po wysunięciu trzech kandydatów na patrona odbyły się spotkania z rodzicami, pierwszymi uczniami tej szkoły z 1929 roku, a następnie z Radami Sołeckimi. Wszyscy jednogłośnie orzekli, że najlepszą kandydaturą na patrona szkoły jest Franciszek Sarnowski. Dnia 5 kwietnia 2004 roku Rada Miejska w Babimoście podjęła uchwałę Nr XII/72/04 w sprawie nadania imienia Franciszka Sarnowskiego Szkole Podstawowej w Podmoklach Małych. Po długich staraniach udało nam się nawiązać kontakt z najbliższą żyjącą rodziną naszego patrona: synem Lechem Sarnowskim i córką Anną Szczepaniak. W trakcie przygotowań do nadania imienia Pan Sarnowski zaszczycił nas swoją obecnością i przywiózł wiele pamiątek po rodzicach. Wszystkie pamiątki znajdują się w Izbie Pamięci. Aby uczcić postać bohaterskiego nauczyciela zamówiliśmy tablicę wykonaną z piaskowca z popiersiem Franciszka Sarnowskiego. Płaskorzeźbę wykonał artysta rzeźbiarz Zbigniew Kulus. Tablica została ufundowana przez sympatyków i przyjaciół szkoły. Wydaliśmy również okolicznościowe kartki pocztowe z wizerunkiem patrona i szkoły oraz okolicznościowy folder. Przygotowano również wiele okolicznościowych wystaw: kart pocztowych zbieranych przez naszego patrona, wystawę filatelistyczną przygotowaną przez Pana Janusza Baszyńskiego. Wystawę "Nasz Patron" z pamiątkami ofiarowanymi przez Pana Lecha Sarnowskiego przygotowały Panie Gabriela Świerkowska i Bożena Mruk.
Po długich przygotowaniach nadszedł dzień 19 czerwca 2004 roku, który był uwieńczenie długiego okresu przygotowań. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą na której został poświęcony sztandar szkoły.

Image

Mszę odprawili: Ksiądz Proboszcz dr Edward Napierała i Ksiądz Dziekan Mirosław Maciejewski, który wygłosił piękne kazanie. Oprawą uroczystości kościelnej przygotowała nasza katechetka Pani Ewa Heyduk. We mszy udział wzięli: rodzina patrona, zaproszeni goście, pierwsi uczniowie, rodzice uczniów, absolwenci, poczty sztandarowe oraz kompania honorowa Wojska Polskiego. Po mszy nastąpił przemarsz z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Babimoście na powstające przy szkole boisko wielofunkcyjne. Pochód prowadzili nasi uczniowie, którzy nieśli tablicę wykonaną przez Pana Tomasza Płońskiego.

Image

Image

Główne uroczystości przy szkole rozpoczęły się odegraniem Hymnu Państwowego. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości: Poseł Andrzej Brachmański Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Senator RP. Zbyszko Piwoński, Marszałek Województwa Lubuskiego Andrzej Bocheński, Lubuski Kurator Oświaty Maciej Szykuła, Burmistrz Babimostu Bernard Radny, Zastępca Burmistrza Zbigniew Woziński, Sekretarz Gminy Krzysztof Makarowicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Małycha, Ksiądz Dziekan Mirosław Maciejewski, Ksiądz Proboszcz dr Edward Napierała, Przedstawiciele ZNP Andrzej Kowalski i Maria Piasecka, Dowódca Jednostki Wojskowej w Babimoście ppłk Andrzej Włódarczak, Dyrektorzy zaprzyjaźnionych Szkół Podstawowych i Publicznego Gimnazjum w Babimoście. Na uroczystości licznie przybyła rodzina Franciszka Sarnowskiego - naszego Patrona: syn Lech Sarnowski, córka Anna Szczepaniak, wnukowie oraz Małgorzata Koska i Krzysztof Gościnny. Przybyli również członkowie rodziny ze Skajbot - rodzinnej miejscowości Patrona.

Image

Image

Image

Honorowe miejsce na placu zajęli pierwsi uczniowie oraz absolwenci, którzy uczęszczali do szkoły przed 1939 rokiem. Zostali również zaproszeni wszyscy absolwenci, dyrektorzy i nauczyciele.

Wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Elżbieta Ryczek, która przedstawiła sylwetkę Franciszka Sarnowskiego.

Image Image

Uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu szkole imienia Franciszka Sarnowskiego odczytał Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Krzysztof Małycha.
Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru. Sztandar został ufundowany przez ludność oraz przyjaciół szkoły. Na sztandarze, w tarczy szkolnej znajdują się złote klucze jako symbol naszej gminy, rodło jako symbol walki o polskość oraz kaganek oświaty- symbol szkolnictwa. Z drugiej strony na tle barw narodowych przepiękny orzeł oraz słowa Adama Mickiewicza: "Ojczyzna, Nauka, Cnota, Będziem wzorem innym, sobie samym chlubą". Sztandar zaprojektował Pan Grzegorz Ryczek, wyhaftowany został haftem ręcznym, wypukłym w Pracowni Haftu Artystycznego pani Małgorzaty Grzelak w Poznaniu.

Najhojniejszymi ofiarodawcami, którzy przybili pamiątkowe gwoździe są:
W imieniu Rady Sołeckiej i mieszkańców Podmokli Małych Pani Sołtys Bożena Frącek,
W imieniu Rady Sołeckiej i mieszkańców Podmokli Wielkich Pan Sołtys Tomasz Cichy,
W imieniu Rady Sołeckiej i mieszkańców Lasek Pan Sołtys Wiesław Śledź,
Pani Eleonora Rybarczyk Prezes Banku Spółdzielczego w Siedlcu ,
Pan Gabriel Konopnicki Absolwent naszej szkoły.

Image

Po uroczystościach wysokie kwoty pieniężne przekazali również Państwo Renata i Łucjan Grólowie oraz Pani Elżbieta Waberska. Swoje gwoździe przybiją do sztandaru w trakcie obchodów Dnia Patrona w naszej szkole.

Ofiarodawcami byli również:
Rada Rodziców,
Koło Gospodyń Wiejskich z Podmokli Wielkich,
Koło Gospodyń Wiejskich z Podmokli Małych,
Ochotnicza Straż Pożarną z Podmokli Małych,
Pan Marek Kołodziejski z firmy TON COLOR,
Pan Wiesław Śledź,
Pan Jan Błażejewski,
Pan Marcin Janeczk,
Pan Sylwester Błoch,
Pan Bernard Radny,
Pan Franciszek Frącek,
Pan Jan Sita,
Pan Grzegorz Ryczek,

Sztandar przekazała Rada rodziców w osobach Pani Barbara Jamrozy, Pani Lidia Wojtek i Pan Krzysztof Tysz, Dyrektor Szkoły, która przekazała sztandar pocztowi sztandarowemu uczniów w składzie: Sylwia Wołek Anna Śledź i Krzysztof Weimann.

Image

Image

Image

Następnie przy Marszu Generalskim odbyła się prezentacja sztandaru.

Image

Image

Uczniowie mieli okazję pierwszy raz ślubować na sztandar swojej szkoły.

Image

Po ślubowaniu uczennica Monika Szymańska przedstawiła historię szkoły.

Z okazji 75-lecia szkoły Pan Burmistrz Bernard Radny uhonorował Medalem z Herbem Miasta i Gminy Babimost pierwszych uczniów z roku 1929, z Podmokli Małych i Wielkich. Medalami zostali wyróżnieni: Dura Irena, Radna Maria, Konopnicki Józef, Konopnicki Alfons, Wołek Felicja, Trocholepszy Piotr, Utrata Marianna, Piwecka Stanisława, Grunder Gertruda, Bejma Zofia, Heppel Helena, Heuser Wiktoria, Wołek Benigna, Winiarz Józefa, Szymański Jan, Rychły Franciszek.

Image

Pozostali uczniowie, którzy uczęszczali do Szkoły Polskiej w latach 1929 - 39 zostali wyróżnieni listami gratulacyjnymi w sali Wiejskiej. 
Po wręczeniu odznaczeń głos zabrali: Senator RP. Zbyszko Piwoński, Poseł Andrzej Brachmański Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Lubuski Kurator Oświaty Maciej Szykuła, przedstawiciel ZNP Andrzej Kowalski oraz Burmistrz Bernard Radny.

Image Image

Po oficjalnych przemówieniach głos zabrał Lech Sarnowski, który w swoim wzruszającym przemówieniu podziękował za wybranie jego ojca na patrona szkoły. Podziękował również swojej opiekunce z dzieciństwa Pani Józefie Winiarz oraz wręczył nagrodę uczennicy Weronice Tysz za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie wiedzy o patronie. Pani Małgorzata Koska córka Zofii Sarnowskiej - Gościnnej przekazała szkole piękny aparat cyfrowy i list gratulacyjny.

Image

Następnym punktem uroczystości był apel poległych z salwą honorową i odsłonięcie tablicy patrona w holu szkoły. Odsłonięcia dokonał po wysłuchaniu Hejnału Babimostu Lech Sarnowski.

Image

Image

Był to dla wszystkich bardzo wzruszający moment. Po odsłonięciu zagrała Kapela Kotkowiaków i wszyscy zebrani goście udali się do Izby Pamięci, a następnie zwiedzali szkołę i okolicznościowe wystawy.

Image

W tym czasie na dziedzińcu szkolnym rozpoczął się festyn połączony ze zjazdem absolwentów. Festyn prowadził Pan Marek Kuc, a nad organizacją czuwali Pani Maria Białas i Pan Robert Wojciechowski.
Zaproszeni goście udali się do Sali Wiejskiej na obiad przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich pod kierownictwem Pani Marii Woźnej.

Po obiedzie przy kawie zebrani goście z zainteresowaniem i wzruszeniem obejrzeli program historyczny przygotowany przez Panią Małgorzatę Radną i Halinę Świtałę.

Image

Image

Image

Program historyczny oparty był na Pamiętnikach nauczyciela z lat 1929 - 36 Stanisława Knaka. Po nim rozpoczął się program muzyczny w skład którego wchodziły niezapomniane melodie i piosenki, w wykonaniu naszych uczniów.

Image Image

Okazję do zaprezentowania się miały również dzieci grające na instrumentach ludowych: koźle weselnym i sierszeńkach.
Po występach naszych uczniów wystąpił przed licznie zgromadzoną publicznością Lubuski Zespół Pieśni i Tańca. Całą uroczystość prowadziła Pani Małgorzata Radna. Wieczorem z okazji "75 urodzin szkoły" odbyła się zabawa do białego rana.