Wtorek 11 Sierpnia 2020
Imieniny: Luiza, Zuzanna, W這dzimierz

Sierpie 2020

- Strona g堯wna arrow Aktualno軼i i og這szenia arrow 85-lecie Szko造 Polskiej w Podmoklach Ma造ch

85-lecie Szko造 Polskiej w Podmoklach Ma造ch PDF Drukuj Email

W niedziel 15 czerwca nasza szko豉 wraz ze szko陰 w Nowym Kramsku obchodzi造 85 lecie powstania szk馧 Polskich na Ziemi Babimojskiej. By豉 to bardzo wzruszaj帷a i patriotyczna uroczysto嗆. Szko豉 w Podmoklach Ma造ch zosta豉 otwarta 11 czerwca 1929r. , a w Podmoklach Wielkich 25 czerwca 1929r. By造 to jedne z pierwszych szk馧 polskich na terenach niemieckich.
Tw鏎ca szkolnictwa polskiego w Niemczech Jan Baczewski tak opisuje t uroczysto嗆:  „prosz tylko zwa篡, ludno嗆 polska, rodzima, tam wychowana, przez tak d逝gie lata czeka豉 na szko喚 polsk, nie opu軼i豉 tej swojej ziemi, nie usz豉 za mo瞠 lepszym kawa趾iem chleba do Polski, zosta豉 by trzyma ziemi polsk w polskich r瘯ach, by mo瞠 raz kiedy przyczyni si do prawa na tej ziemi Ojczyzny naszej. W tych lokalach szkolnych, w kt鏎ych byli鄉y zebrani – jeszcze wczoraj – zakazywano m闚i po polsku, a poprzednio zohydzano j瞛yk polski. Dzi nagle przez t noc taki nast徙i zwrotny moment, 瞠 m闚imy po polsku w lokalu szkolnym. Nie do pomy郵enia by這 jeszcze wczoraj, 瞠 dzieci wyg豉szaj polskie wierszyki przystosowane do tej uroczysto軼i. Naprawd opisa tak uroczysto嗆 nie jest 豉twym zadaniem, bo nie mo積a wyrazi s這wami tego, co ludno嗆, ba, co my wszyscy tam prze篡li鄉y. Nie wstydz si powiedzie, 瞠 doro郵i ludzie p豉kali jak ma貫 dzieci”.
Tak 85 lat temu na babimojskiej ziemi powstawa造 szko造 polskie. My dzisiaj szanuj帷 przesz這嗆 obchodzimy kolejne rocznice. Niewiele szk馧 w Polsce mo瞠 poszczyci si takim jubileuszem.
Uroczysto嗆 85 lecia otworzy Burmistrz Babimostu Pan Bernard Radny, kt鏎y podkre郵i jak wa積a jest  historia obu szk馧 dla ich przysz這軼i. Nast瘼nie w pi瘯nym programie multimedialnym o historii szk馧 w po陰czeniu z poezj i muzyk prezentowali si uczniowie obu szk馧.
Kolejnym punktem programu by這 uroczyste odznaczenie obu szk馧 przez Prezesa Zwi您ku Nauczycielstwa Polskiego S豉womira Broniarza „Odznak ZNP za Tajne Nauczanie”. W dalszej cz窷ci uroczysto軼i nast徙i這 ods這ni璚ie dw鏂h tablic, upami皻niaj帷ych 85-lecie powstania szk馧 polskich na Babimojszczy幡ie, kt鏎e zawisn na budynkach szkolnych.
Udzia w tych uroczysto軼iach wzi瘭i r闚nie senator RP III, IV i V kadencji, nauczyciel, by造 wojewoda zielonog鏎ski Pan Zbyszko Piwo雟ki, Lubuski Wicekurator O鈍iaty Pan Rados豉w Wr鏏lewski, Prezes Okr璕u Lubuskiego ZNP Pani Bo瞠na Mania, Wiceprezes Zarz康u Okr璕u Lubuskiego ZNP Pani Jolanta Olszewska, cz這nek zarz康u Okr璕u Lubuskiego ZNP i prezes Oddzia逝 ZNP w Sulechowie Pan Andrzej Kowalski. Obecni byli tak瞠 篡j帷y, pierwsi uczniowie tamtych przedwojennych szk馧, rodzina Franciszka Sarnowskiego, zamordowanego w Sachsenhausen dyrektora szko造 w Podmoklach, radni, nauczyciele i pracownicy plac闚ek o鈍iatowych Gminy Babimost.
Szczeg鏊nym momentem uroczysto軼i by這 wyst徙ienie syna Naszego Patrona Lecha  Sarnowskiego, kt鏎y ze wzruszeniem wspomina  swojego Ojca, kt鏎y po鈍i璚i swoje zaledwie 28 篡cie  za Polsk Szko喚.
Po cz窷ci oficjalnej wyst徙i ch鏎 uczni闚 obu szk馧, kt鏎y zaprezentowa wi您ank pi瘯nych melodii oraz Zesp馧 taneczny „Wiolinki” z nowokramskiej szko造.
Uroczysto嗆 u鈍ietni豉 Kapela Ko幢arska uczni闚 podmokla雟kiej szko造.

« poprzedni artyku   nast瘼ny artyku »