Piątek 19 Kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Uczniowie z Podmokli Małych na Pikniku Naukowym w Warszawie

Uczniowie z Podmokli Małych na Pikniku Naukowym w Warszawie PDF Drukuj Email

31 maja 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie uczniowie ze szkoły w Podmoklach Małych Wiktoria i Przemek Judt wraz z opiekunką Moniką Stein prezentowali swoje pokazy na 18 Pikniku Naukowym. Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna, na pikniku młodzieży i dzieciom mówiono o jej osiągnięciach w sposób przystępny. Tutaj każdy mógł pytać, dotykać, wykonywać doświadczenia.
W 200 stanowiskach różne instytucje z Polski i zagranicy oferowały zwiedzającym bogactwo pokazów z niemal każdej dziedziny wiedzy: nauk ścisłych, przyrodniczych i humanistycznych.
Tematem przewodnim tegorocznego pikniku był  "Czas” i właśnie jego dotyczyły eksperymenty młodzieży. Nasi uczniowie zaprezentowali projekt „A czas płynie”, w którym pokazywali wykonane przez siebie klepsydry np. klepsydrę z piaskiem, wodą, opiłkami żelaza, klepsydrę z płynem, a w niej dwa płyny o różnej gęstości, cięższy płyn odmierza czas. Do wykonania klepsydr posłużyły różne materiały, np. bańki szklane z żarówek. Zaprezentowali również drewnianą klepsydrę z wodą jaką posługiwali się starożytni grecy w trakcie odmierzania długości przemowy. Przemek prezentował również wykonany przez siebie zegar słoneczny, którym bardzo interesowali się zwiedzający. Piknik oddawał klimat naszej szkoły, w której można pytać, doświadczać, popełniać błędy, a potem je rozwiązywać.
Braliśmy udział w cudownym teatrze nauki, którego byliśmy współorganizatorami- mówili uczniowie. Było to niesamowite przeżycie.
Cieszymy się, że zostaliśmy wyróżnieni i zaproszeni do prezentowania swoich pokazów, gdyż tylko kilka szkół w Polsce prezentowało swoje doświadczenia. Piknik Naukowy obejrzało w tym roku 150 tyś zwiedzających. Przemek, Wiktoria wraz z opiekunką wypowiadali się na antenie programu pierwszego Polskiego Radia.
Nasi uczniowie dzięki uprzejmości Marszałek woj. lubuskiego polecieli na Piknik Naukowy samolotem.