Wtorek 11 Sierpnia 2020
Imieniny: Luiza, Zuzanna, W這dzimierz

Sierpie 2020

- Strona g堯wna arrow Aktualno軼i i og這szenia arrow Uczniowie z Podmokli Ma造ch na Pikniku Naukowym w Warszawie

Uczniowie z Podmokli Ma造ch na Pikniku Naukowym w Warszawie PDF Drukuj Email

31 maja 2014 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie uczniowie ze szko造 w Podmoklach Ma造ch Wiktoria i Przemek Judt wraz z opiekunk Monik Stein prezentowali swoje pokazy na 18 Pikniku Naukowym. Piknik Naukowy jest najwi瘯sz w Europie imprez plenerow o tematyce naukowej, organizowan wsp鏊nie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsi瞝zi璚ia jest upowszechnianie wiedzy z r騜nych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i do鈍iadczenia – zar闚no proste, zwi您ane z archeologi czy fizyk niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania wsp馧czesnych uczonych. Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedost瘼na, na pikniku m這dzie篡 i dzieciom m闚iono o jej osi庵ni璚iach w spos鏏 przyst瘼ny. Tutaj ka盥y m鏬 pyta, dotyka, wykonywa do鈍iadczenia.
W 200 stanowiskach r騜ne instytucje z Polski i zagranicy oferowa造 zwiedzaj帷ym bogactwo pokaz闚 z niemal ka盥ej dziedziny wiedzy: nauk 軼is造ch, przyrodniczych i humanistycznych.
Tematem przewodnim tegorocznego pikniku by  "Czas” i w豉郾ie jego dotyczy造 eksperymenty m這dzie篡. Nasi uczniowie zaprezentowali projekt „A czas p造nie”, w kt鏎ym pokazywali wykonane przez siebie klepsydry np. klepsydr z piaskiem, wod, opi趾ami 瞠laza, klepsydr z p造nem, a w niej dwa p造ny o r騜nej g瘰to軼i, ci篹szy p造n odmierza czas. Do wykonania klepsydr pos逝篡造 r騜ne materia造, np. ba鎥i szklane z 瘸r闚ek. Zaprezentowali r闚nie drewnian klepsydr z wod jak pos逝giwali si staro篡tni grecy w trakcie odmierzania d逝go軼i przemowy. Przemek prezentowa r闚nie wykonany przez siebie zegar s這neczny, kt鏎ym bardzo interesowali si zwiedzaj帷y. Piknik oddawa klimat naszej szko造, w kt鏎ej mo積a pyta, do鈍iadcza, pope軟ia b喚dy, a potem je rozwi您ywa.
Brali鄉y udzia w cudownym teatrze nauki, kt鏎ego byli鄉y wsp馧organizatorami- m闚ili uczniowie. By這 to niesamowite prze篡cie.
Cieszymy si, 瞠 zostali鄉y wyr騜nieni i zaproszeni do prezentowania swoich pokaz闚, gdy tylko kilka szk馧 w Polsce prezentowa這 swoje do鈍iadczenia. Piknik Naukowy obejrza這 w tym roku 150 ty zwiedzaj帷ych. Przemek, Wiktoria wraz z opiekunk wypowiadali si na antenie programu pierwszego Polskiego Radia.
Nasi uczniowie dzi瘯i uprzejmo軼i Marsza貫k woj. lubuskiego polecieli na Piknik Naukowy samolotem.

« poprzedni artyku   nast瘼ny artyku »