Sobota 27 Kwietnia 2024
Imieniny: Felicja, Teofil, Zyta

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Podmoklańscy mistrzowie kodowania

Podmoklańscy mistrzowie kodowania PDF Drukuj Email

Natalia Wośko, Wiktoria Olender, Zuzanna Groszek i Bartosz Zioła to mistrzowie kodowania w szkole w Podmoklach Małych. W dniach 13-14 stycznia 2014r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się podsumowanie pilotażowej edycji programu Mistrzowie Kodowania. Na ten Ogólnopolski Festiwal Projektów przyjechały reprezentacje ze wszystkich szkół, które brały udział w pilotażu m.in. także z naszej szkoły z Podmokli Małych.
Uczniowie zaprezentowali swoje projekty wykonane w Scratchu, pokazali, czego się nauczyli, pochwalili się swoimi sukcesami m.in. wykonanej gry planszowej o naszym regionie i regionalizmach. Była to okazja do poznania się i wymiany doświadczeń. Obserwatorami, którzy skrupulatnie przyglądali się młodym adeptom wkraczającym w świat nowych technologii byli m.in. Prezes Samsung Electronics Polska – pan Hadrian Baumann, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej - Tadeusz Sławecki, wiceminister, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki - Dariusz Bogdan oraz Poseł na Sejm RP - Grzegorz Napieralski.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów, m.in. zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Wieczorem pierwszego dnia pobytu pełnym wrażeń z prezentowania się podczas Festiwalu uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni na spacer z przewodnikiem po najatrakcyjniejszych oraz najważniejszych zakątkach Warszawy.  Drugiego dnia po zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik zostali przewiezieni pod gmach Sejmu, gdzie została otwarta wystawa prezentująca dokonania szkół w programie, to było ogromne wydarzenie dla naszych uczniów. Mogli zwiedzić Salę Plenarną, hall Sejmu, miejsce obrad oraz mogli zrobić sobie zdjęcie na słynnych schodach w Sejmie oglądanych dotąd z ekranu telewizora. Taki dwudniowy wyjazd był ogromnym wydarzeniem, który zapadnie na zawsze w pamięci.
Podczas spotkania w CNK zwracano uwagę, że dzięki programowi jego uczestnicy rozwijają umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, uczą się współpracy i kreatywności, zdobywając kompetencje potrzebne nie tylko do rozumienia otaczającego, cyfrowego świata, ale także przydatne na rynku pracy. Podkreślano również, że przygotowywany w ten sposób rozwój kompetencji cyfrowych, poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji wspiera innowacje społeczne i ma istotne znaczenie dla budowania cyfrowej gospodarki opartej na wiedzy i kapitale intelektualnym.
Patronat nad programem edukacyjnym „Mistrzowie Kodowania” sprawują: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Relację z Festiwalu można obejrzeć na stronie TVN w programie "Co za tydzień?" (oglądanie zaczynamy od 18 minuty i 30 sekundy)

oraz na stronie TVP.info

Reportaż z Warszawy