Piątek 26 Kwietnia 2024
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Dzień Dziecka 2013

Dzień Dziecka 2013 PDF Drukuj Email

Dnia 3 czerwca 2013r. odbyły się obchody Dnia Dziecka w naszej szkole. Uroczyste otwarcie dokonała pani dyrektor. Następnie p. Elżbieta Ryczek przygotowała uczniów kl. I-III, którzy przedstawili program na temat Praw dziecka.
Kolejnym punktem programu była Akademia Dobrego Wychowania prowadzona jednocześnie w trzech klasach przy tablicy interaktywnej przez p. Weronikę Kandulską, p. Monikę Stein oraz p. Elżbietę Urbanowicz dla uczniów całej szkoły. Na początku została przedstawiona tematyka dobrego zachowania się przy stole, w środkach komunikacji miejskiej, na chodniku, w restauracji, w szkole– ogólnie wszędzie tam gdzie obcujemy z innymi ludźmi.
Dobre maniery, dobre wychowanie, poprawne zachowanie, wszystko to esencja savoir vivre i nie znaczy, ani mniej, ani więcej jak życzliwość dla ludzi, uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji, te nienaganne formy powinny być naszymi nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Jeśli jednak los sprawił, że nie wynosimy dobrego wychowania z naszego rodzinnego domu, nic straconego, możemy to nadrobić w szkole.
Sama chęć bycia nienagannym jest już godna pochwały, więc nigdy nie jest za późno na lekcję o dobrym wychowaniu. Na końcu wykładu zadaliśmy sobie razem pytanie: Czy kulturalny uczeń to gatunek zagrożony wyginięciem? Przekonajmy się! … i podzieliliśmy się na dwie drużyny rywalizując fair-play w myśl idei dobrego wychowania rozwiązywaliśmy szereg zadań interaktywnych m.in.: nakrywaliśmy prawidłowo stół dla czterech osób do obiadu, ubieraliśmy interaktywny manekin np. do egzaminu lub na plażę, uczyliśmy się składać serwetkę, dopasowywaliśmy w jakich sytuacjach powinno się używać odpowiednich zwrotów grzecznościowych, odszukiwaliśmy w wykreślance wyrazy związane z dobrym wychowaniem, dopasowywaliśmy idealne pary wyrazów wykorzystując zasady ortografii itd.
Na koniec nadszedł czas na podsumowanie w które idealnie wkomponowała się piosenka pt. „Moje dobre wychowanie”.
Po tak wyczerpującej pierwszej części programu zasłużyliśmy na posiłek. Otrzymaliśmy bułkę i pyszną kiełbaskę… mniam, mniam.
Natomiast to nie koniec atrakcji, ponieważ zostaliśmy zaproszeni na obejrzenie reportażu z wyjazdu naszych uczniów na wycieczkę na wyspę Bornholm przedstawioną w postaci czterdziestominutowego polsko-angielskiego filmu.
Kolejnym etapem obchodów była prezentacja działań prowadzonych w ramach programu Szkoły z Klasą 2.0. W jednej z klas odbywał się quiz z wiedzy o wyprawie na Bornholm, gra obrazkowa oraz tworzenie mapy myśli w języku angielskim prowadzone przez p. Ewę Kuczyńską. W kolejnej klasie gra matematyczna na tablicy interaktywnej koordynowana przez p. Ewę Kuc, natomiast trzecia grupa uczniów oglądała film pt. „Dlaczego latawiec lata?” gdzie w roli głównej występowali uczniowie, którzy realizowali projekt „Z małej szkoły w wielki świat” z p. Weroniką Kandulską oraz wykonywali doświadczenia, które odpowiadały na nurtujące pytania m.in. Czy powietrze wywiera jakąś siłę?, Jaki kształt nadaje się najbardziej do latania?, Jak działa skrzydło?, Czy powietrze można sprężyć?, które koordynowała p. Monika Stein. Poprzez wyniki doświadczeń uczniowie sami potrafili odpowiedzieć sobie na pytania, które wydawałyby się nawet bardzo skomplikowane, a nic tak nie uskrzydla jak efekt swojej pracy.
Ostatnim punktem programu na który wychowankowie z niecierpliwością czekali to mecz uczniowie kontra nauczyciele. Była to gra pełna zabawy i bardzo mile spędzonego czasu, a co najważniejsze mecz zakończył się remisem. Wielkie brawa dla obu drużyn.