Piątek 26 Kwietnia 2024
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Podmoklańska noc astronomii

Podmoklańska noc astronomii PDF Drukuj Email

15.06.2012r.w naszej szkole miało miejsce niezwykłe wydarzenie– podmoklańska noc astronomii. Szkołę naszą odwiedził prof. Janusz Gil- twórca zielonogórskiej astronomii. Prof. Janusz Gil kieruje Instytutem Astronomii (powstał w 2000 roku) z prawami doktoryzowania, własnym obserwatorium i czterema tytularnymi profesorami. Instytut należy do czołówki ośrodków astronomicznych w Polsce, liczy się w świecie. Pan Profesor w profesjonalny, a jednocześnie ciekawy sposób zafascynował dzieci astronomią. Przedstawił w formie zdjęć i prezentacji całkowite zaćmienie słońca, które oglądał na maleńkiej wysepce w Grecji w 2006r.- wysepkę zamieszkuje ok. 600 osób. Zaćmienie trwało ok 3 minuty- wyglądało pasjonująco. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia najpiękniejszej fazy zaćmienia– fazy pierścionka z brylantów. Towarzyszyły mu zjawiska pozaastronomiczne np. kwiaty zamykają kielichy, a zwierzęta szykują się do snu. Przedstawił zdjęcia kosmonautów na spacerze po Księżycu.
Następnie - prezes zarządu oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Pan Henryk Butkiewicz z ogromną pasją opowiadał ciekawostki astronomiczne: o nocy astronomicznej, kole podbiegunowym gdzie słońce wcale nie zachodzi i wiele innych. Opowiadał o zielonogórskim obserwatorium, znajdującym się w wieży widokowej na Górze Braniborskiej.
Kolejnym gościem Podmoklańskiej Nocy Astronomii był Pan Marek Marcinkowski który Pokazał dzieciom układ słoneczny. Omówione zostały następujące elementy: plamy na słońcu przedstawione w graficzny sposób. Merkury- kratery na Merkurym, zdjęcia atmosfera. Wenus- otoczenie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć podróż sondy kosmicznej. Poznali jaki jest cel wysyłania sond w przestrzeń kosmiczną- cel badawczy. Prowadzący opisał specyfikę księżyca i mórz księżycowych, Mars, Jowisz, Saturn, Pluton, planety karłowate. Dzieci zadawały wiele pytań.
Po wykładzie i pokazie na tablicy interaktywnej uczniowie obserwowali niebo przez teleskop. To było imponujące.