środa 24 Kwietnia 2024
Imieniny: Aleks, Grzegorz, Aleksander

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Festiwal Nauki w Podmoklach Małych

Festiwal Nauki w Podmoklach Małych PDF Drukuj Email
W dniu 9.05.2014r przy szkole w Podmoklach Małych odbył się drugi już Festiwal Nauki.
Nasza szkoła jako jedna z trzech szkół w Polsce posiada certyfikat Szkoły Promującej Ruch Naukowy. Staramy się zainteresować inne szkoły metodami badawczymi, uczniów zainspirować do poznawania świata poprzez działanie, doświadczanie i eksperymentowanie. Na Festiwal Nauki przybyli zastępca Burmistrza Babimostu Pan Zbigniew Woziński, sekretarz Urzędu Miejskiego w Babimoście Pani Sylwia Panaś, nauczyciele wraz z uczniami ze szkół w Babimoście, Nowym Kramsku, Zbąszynku, Dąbrówce Wielkopolskiej, Przyprostyni, Kosieczyna  i Kargowej oraz przedszkolaki z naszego przedszkola.
W tym roku współgospodarzami Festiwalu byli również uczniowie z partnerskiej szkoły w Neuruppin.  Festiwal odbył się na boisku szkolnym , na którym zostały rozstawione namioty w których odbywały sie pokazy tematyczne. W tym roku były to stanowiska:
1.    Z fizyką wśród garnków
2.    Klub Młodego Odkrywcy
3.    Zabawy z magnesami
4.    Magiczne bańki
5.    Czarowanie chemią
6.    Dlaczego żarówka świeci ?
7.    Sekrety elektroniki
8.    Fizyk na placu zabaw
 W jednej z sal odbył się pokaz wysokich napięć, gdzie dzieci mogły zobaczyć jak działa lampa plazmowa oraz pioruny.
Uczniowie wykonywali przygotowane wraz z nauczycielami pokazy, a następnie wyjaśniali zjawiska dlaczego tak się dzieje. Pokazy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających, a zafascynowane twarze dzieci utwierdzają nas w przekonaniu, że warto organizować takie pokazy i pokazywać dzieciom świat inaczej nie w książkach ale w praktyce. Z pewnością zajęcia te poruszyły niejeden młody mózg. Celem jaki sobie postawiliśmy jest popularyzacja nauki wśród młodego pokolenia. W trakcie Festiwalu wsparcia merytorycznego pokazującym i zwiedzającym udzielała Pani dr Sylwia Kondej pracownik Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pozytywne opinie, jakie zebrały dotychczasowe Festiwale, dają nadzieję na rozwój Festiwalu w przyszłości. Jego idea doskonale wpisuje się bowiem w atmosferę Podmokli  Małych – wioski  kojarzonej  nie tylko z piękną szkołą, z wiatrakiem i Skansenem , ale także - z nauką i sztuką.
W Festiwalu Nauki już po raz drugi towarzyszyła nam  red. Radia Zachód Pani Justyna Rapicka- przyjaciel naszej szkoły.

kliknij na zdjęcie poniżej, aby odsłuchać audycję w Radiu Zachód