Piątek 26 Kwietnia 2024
Imieniny: Maria, Marcelina, Marzena

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Spotkanie z Posłem na Sejm RP Killionem Munyama

Spotkanie z Posłem na Sejm RP Killionem Munyama PDF Drukuj Email

Dnia 17 marca 2014 r. Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Killion Munyama zainaugurował w Szkole Podstawowej w Podmoklach Małych cykl spotkań z młodzieżą podczas których omawiane będą kluczowe tematy dotyczące pozycji Afryki we współczesnym świecie. W spotkaniu udział wzięli Burmistrz Babimostu  Bernard Radny, Zastępca Burmistrza Zbigniew Woziński, Sekretarz Gminy Sylwia Panaś oraz Przyjaciel szkoły Justyna Rapicka.
Poseł, z pochodzenia Zambijczyk, znający dobrze kwestie dotyczące Afryki  chce poprzez cykl wykładów przybliżyć dzieciom problemy z jakimi boryka się Afryka.
Spotkanie z Posłem było jednym z wydarzeń realizowanego w szkole projektu „Afryka jaka jest- wiemy, rozumiemy, pomagamy” który wraz z uczniami prowadzi pani Małgorzata Radna. W grudniu uczniowie szkoły przeprowadzili piękną akcję „Gwiazdka dla Afryki”, która polegała na zbieraniu pieniążków na szczepionki dla afrykańskich dzieci. Zebrano ponad 1200zł., które zostały przekazane na konto Unicef. Spotkanie z posłem przygotowały dzieci uczestniczące w projekcie. Natalia Wośko i Wiktoria Olender zaśpiewały przygotowaną na tę okazję piosenkę, następnie Poseł opowiadał dzieciom o swoim afrykańskim kraju- Zambii. Dzieci zadawały mnóstwo pytań dotyczących przede wszystkim życia ludzi w Afryce, problemów z jakimi borykają się tam dzieci, przyrody, a także swojego życia i kariery naukowej, jest doktorem habilitowanym  nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Następnie dziewczynki zatańczyły afrykański taniec, który same przygotowały. Punktem kulminacyjnym, projektu będzie adopcja na odległość afrykańskiego dziecka. Adopcja serca jest to forma pomocy ubogim dzieciom z krajów III świata. Z reguły polega ona na wsparciu finansowym konkretnego dziecka, którego celem jest umożliwienie dziecku edukacji. Podmoklańscy uczniowie sami podjęli decyzję o adopcji jednego dziecka z wybranego kraju afrykańskiego i zobowiązały się do zebrania wymaganej kwoty poprzez zbieranie plastikowych nakrętek i innych akcji.
Między ofiarodawcą, a podopiecznym tworzy się niepowtarzalna więź, zawsze pomagający otrzymują zdjęcie swojego podopiecznego, znają jego dotychczasowy życiorys oraz informację o efektach ich pomocy. Dzieci cieszą się że niedługo poznają swojego podopiecznego i mają nadzieję, że poprzez korespondencję nawiążą z nim serdeczny kontakt a nawet przyjaźń.
Jest to kolejny projekt Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych który wychowuje dzieci, uczy wrażliwości, tolerancji i empatii.