środa 24 Kwietnia 2024

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Wymiana młodzieży '2010

Wymiana młodzieży '2010 PDF Drukuj Email

Wymiana młodzieży – Neuruppin
W dniach 30.04-05.05.2010r. w ramach wymiany młodzieży nasi uczniowie gościli w Szkole Podstawowej Rosa-Luxemburg w Neuruppin. Sześć dni upłynęło bardzo szybko i ciekawie.
Pierwszego dnia dzieci uczestniczyły w bardzo interesujących warsztatach ceramicznych. Zajęcia polegały na wyrzeźbieniu z uformowanej tabliczki glinianej krajobrazu swojego miejsca zamieszkania. Następnie tak wykonane prace podlegały dwukrotnemu wypalaniu w specjalnym piecu ceramicznym.
Dwa kolejne dni upłynęły pod opieką rodzin, gdzie nocowali nasi uczniowie. Był to czas pełen wrażeń oraz sprawdzenia swoich umiejętności posługiwania się językiem obcym. Spędzali ten weekend w większości na obchodach święta miasta Neurrupin oglądając m.in. znane wyścigi „Smoczych Łodzi”, gdzie jedną z drużyn byli właśnie uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły.
W kolejnym dniu dzieci uczestniczyły w spacerze po mieście z przewodnikiem, który zapoznał wszystkich z historią Neurrupin. Zakończeniem tej wycieczki była wizyta w Ratuszu u Burmistrza.
Popołudnie minęło bardzo szybko na sali gimnastycznej podczas zmagań sportowych.
Ostatni dzień przed wyjazdem był zagospodarowany poza miastem.
Pierwsza miejscowość w której się zatrzymali to Oranienburg – zwiedzali ZOO połączone z Parkiem Prehistorycznych Zwierząt. Kolejna miejscowość to Velten w którym znajduje się Muzeum Ceramiki. Jest to miejsce, które posiada w swojej bogatej kolekcji piece kaflowe z XVI-XX wieku z Niemiec, Szwajcarii i Austrii. Przy muzeum działa fabryka w której dzieci zobaczyły jakie etapy przechodzi płytka kaflowa by mogła być gotowa do sprzedaży. Wieczorem tego samego dnia była wspólna kolacja pożegnalna, a rodzice wymienili się wrażeniami z pobytu naszych dzieci w ich domach.
Nadszedł dzień wyjazdu… i czas pożegnania, który nastąpił na apelu w gronie wszystkich uczniów, nauczycieli. Było super!!! – tak brzmiały wrażenia podczas powrotu do Polski.

Wymiana młodzieży – Podmokle Małe
W dniach od 7-12 czerwca miała miejsce w Podmoklach Małych rewizyta dzieci z opiekunami z Niemiec. Każdy dzień został odpowiednio zaplanowany i był pełen atrakcji.
Pierwszego dnia dzieci zostały zakwaterowane u swoich rodzin. A wieczorem wspólnie grillowały i malowały wiatrak, praca na świeżym powietrzu przy muzyce.
Drugiego dnia dzieci odwiedziły halę sportową „Olimpia” gdzie wspólnie bawiły się grając w kręgle. Natomiast popołudniu młodzież pojechała do Janowca, aby wziąć udział w programie „Od ziarenka do bochenka”. Dzieci nauczyły się piec prawdziwy chleb.
Trzeciego dnia uczniowie nauczyli się gotować nasze regionalne potrawy. Po południu dzieci brały udział w warsztatach wyplatania koszyków oraz wianuszków z wikliny.
Czwartego dnia młodzież pojechała na całodniową wycieczkę do Zielonej Góry gdzie mieli okazję zobaczyć Palmiarnię i deptak oraz do Drzonowa, zwiedzając Lubuskie Muzeum Wojskowe.
W piątek młodzież była na spotkaniu z Burmistrzem Babimostu p. Bernardem Radnym oraz zwiedziły lotnisko w Babimoście. Popołudniu dzieci brały udział w zajęciach na których uczyli się tworzyć kwiaty z papieru. Wieczorem natomiast na dzieci czekała dyskoteka, a rodzice wymienili się swoimi refleksjami oraz podsumowali wymianę.
W sobotę nastąpiło pożegnanie gości z Niemiec. Wszyscy uczestnicy wymiany zarówno ze strony polskiej jak i niemieckiej byli bardzo zadowoleni. Świadczy o tym fakt, iż dzieci nie chciały wracać do domów i wszystkie chciałyby wrócić kiedyś do Podmokli. Dzieci do dnia dzisiejszego piszą do siebie i utrzymują kontakt.