Sobota 25 Maja 2019
Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

   

Aktualności i ogłoszenia

Menu
Strona główna
Aktualności i ogłoszenia
Podmokle Małe
Zespół dziś
Historia szkoły
Nasz patron
Izba Pamięci
Organy zespołu
Prawo i dokumenty zespołu
Szkoła partnerska
Zajęcia pozalekcyjne i koła zainteresowań
Szkolne wiadomości
Dotacje na projekty rozwojowe
75-lecie szkoły
Galeria 2003/04
Publikacje uczniów
Przyjaciele szkoły
Tak o nas piszą !!!
Przydatne linki
Podmoklański Instytut Naukowy
Kontakt
Stowarzyszenie Przyjaźni Podmoklom
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich
Z Małej Szkoły w Wielki Świat
Szkoła w ruchu
Szkoła współpracy
Ważne dokumenty, rekrutacja

Przedszkole 
Rekrutacja 
Prawa dziecka

Szkoła w ruchu

Szkoła współpracy

Podmoklański Instytut Naukowy

plakat 120.jpg - 12.95 KB

Galeria 2004/05/06/07

Szkoła partnerska


im. Rosy Luxemburg
w Neuruppin

Dotacje na projekty

msws_m.jpg - 3.00 KB
.
 
logoprow.jpg - 4,92 KB
 
Recykling


Konkurs Grantowy

Galeria


Kalendarz
Maj 2019
P W Ś C P S N
29301 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Pogoda
Dane niedostepne

 

 

 


    - Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Otwarcie Gminnego Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Otwarcie Gminnego Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych PDF Drukuj Email

„Ocalić od zapomnienia”- to hasło, które przyświecało uroczystości otwarcia Gminnego Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Podmoklach Małych w ramach programu: „Festiwal Kultury Technicznej Regionu Kozła”. Uroczystości zostały przygotowane przez Zespół Edukacyjny w Podmoklach Małych oraz Gminę Babimost. Po trzech latach starań i przygotowań w dniu 24 czerwca 2007 roku nastąpiło przecięcie starym sierpem powrósła zawieszonego w bramie skansenu przez Burmistrza Babimostu Bernarda Radnego.
Prace nad powstaniem skansenu rozpoczęły się w 2004 roku. Rozpoczęto je z inicjatywy grupy osób, którym na sercu leży los starych maszyn rolniczych, będących wytworem myśli i rąk ludzkich kilku pokoleń, często porzuconych, niepotrzebnych, odchodzących w zapomnienie, złomowanych i niszczonych. Teraz odnowione, naprawione, wyeksponowane w skansenie znalazły swoje godne miejsce, gdzie są świadectwem wysokiej kultury rolnej tych ziem. Do chwili obecnej zgromadzono ponad 200 maszyn i urządzeń rolniczych, z czego ponad 100 zostało wyeksponowanych. Nie wystawiono maszyn drewnianych, ponieważ oczekują one na drewnianą, stylową wiatę, która zabezpieczy je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych. Maszyny zostały ofiarowane przez mieszkańców naszej gminy i okolic. Na każdej maszynie widnieje tabliczka z nazwiskiem ofiarodawcy.
W uroczystościach wzięli udział ofiarodawcy maszyn, osoby zaangażowane w prace w skansenie oraz zaproszeni goście: wójtowie i burmistrzowie gmin Regionu Kozła, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiciele Regionu Kozła, dyrektorzy i kierownicy zakładów pracy, ksiądz proboszcz babimojskiej parafii. Uroczystości zaszczycił syn naszego patrona pan Lech Sarnowski oraz syn pierwszego kierownika szkoły polskiej w Podmoklach Wielkich z 1929 roku pan Karol Knak.

Image

Image

Festyn rozpoczęła Orkiestra Dęta Przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Babimoście oraz kapela koźlarska skaładająca się z uczniów Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych.

Image

Następnie głos zabrała pani dyrektor zespołu Elżbieta Ryczek.

Image

Po przywitaniu i przedstawieniu krótkiej historii powstania skansenu nastąpiła szczególnie miła chwila, kiedy to statuetką „Przyjaciel Szkoły” zostali uhonorowani sponsorzy i przyjaciele szkoły: pan Wolfgang Klawin, pan Wojciech Waligóra, pan Łucjan Gról, pan Hellmuth Ellerbrok, pan Stanisław Daszkiewicz, pan Józef Trocholepszy, pan Henryk Rak, pan Henryk Tomys oraz państwo Łucja i Konrad Wojciechowscy.

Image

Następnie na scenie pojawili się uczniowie szkoły w pokazach starych strojów, narzędzi i sprzętów rolniczych. Pokaz został oceniony gromkimi brawami.

Image

Image

Image

W dalszej kolejności uczniowie zaprezentowali piosenki ludowe, pokaz mundurków szkolnych z przymrużeniem oka, tańce nowoczesne i grę na instrumentach muzycznych.

Image

Image

Image

Po występie uczniów głos zabrał Burmistrz Babimostu Pan Bernard Radny, a następnie przy dźwiękach kapeli koźlarskiej dokonał przecięcia sierpem uplecionego powrósła oraz otwarcia bramy skansenu.

Image

Image

Po wspólnym zwiedzaniu przystąpiono do pokazów prac rolniczych i domowych. Pierwszym pokazem było młócenie zboża cepami.

Image

Następnie burmistrzowie Regionu Kozła i zaproszeni goście uruchomili kierat, który napędzał najstarszą młocarnię tzw. sztyftówkę.

Image

Image

Image

Wymłócone zboże zostało oczyszczone w młynku- wialni, a następnie zostało mielone w starym śrutowniku i żarnach.

Image

Image

Z otrzymanej mąki w XIX wiecznym chlebnym piecu został wypieczony wiejski, wspaniały, pachnący chleb oraz placek drożdżowy.

Image

Oprócz pokazów typowo rolniczych zademonstrowano kowalstwo tradycyjne oraz prace domowe, takie jak: pranie na tarze, prasowanie żelazkiem z duszą, maglowanie i rękodzieło ludowe, klepanie kosy.

Image

Image

Image

Image

Zwiedzającym skansen przygrywał kataryniarz na swojej ponad stuletniej katarynce.Wraz z otwarciem skansenu kończył się realizowany dwudniowy projekt „Polsko- Niemieckie spotkania z historią i tradycją”. Punktem kulminacyjnym projektu było wspólne posadzenie drzewka przyjaźni i partnerstwa szkół na terenie skansenu. Zaproszeni goście z Niemiec mieli okazję zapoznać się na wykładach z tradycjami rolniczymi tych ziem, poznać folklor oraz trudną pracę rolnika- pchając kierat.

Image

Image

Image

Program dofinansowany był przez Unię Europejską w ramach Funduszu Mikroprojektów Inicjatywy Wspólnotowej Interreg IIIA Euroregionu Sprewa- Nysa- Bóbr.

W budynku szkolnym otwarta była Izba Pamięci, w której zgromadzono wiele starych, cennych dokumentów oraz stary sprzęt gospodarstwa domowego. Izba, ze swoją ekspozycją, stanowi ważne uzupełnienie skansenu.
Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji: mecz piłki nożnej, gry i zabawy dla dzieci, przejażdżki bryczkami, pokazy łucznictwa zorganizowane przez Bractwo Kurkowe z Babimostu, jazdę gokartami, dmuchany zamek, a wszystko to odbywało się przy pięknej, słonecznej pogodzie i licznie zebranej publiczności.

Image

Na scenie zaprezentowały się Zespół Piesni i Tańca z Kębłowa, Zespół Śpiewaczy – Dąbrowszczanka oraz Grupa Śpiewacza „WIWAT” z Podmokli Małych.

Image

Ostatnim pokazem przed zabawą taneczną był pokaz rzeźbienia w drewnie wykonany przez pilarzy Zakładu Usług Leśnych pana Stanisława Janiaka.

Image

Wspaniałe posiłki przygotowały panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz strażacy z Podmokli Małych i Wielkich. Ciasta piekły mamy uczniów, a wspaniały placek drożdżowy, pieczony w chlebnym piecu przygotowała pani Teresa Groszek. Uroczystość prowadziła pani Małgorzata Radna i pani Aneta Sybis- Jeż. Program artystyczny przygotowały panie Halina Świtała i Małgorzata Radna, a gry i zabawy dla dzieci: pan Waldemar Dybaś i pani Gabriela Świerkowska. Zabawa przy muzyce „Euro- Beat” trwała do późnych godzin nocnych. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości oraz osobom które wzięły w niej czynny udział.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zwiedzania Izby Pamięci i Gminnego Skansenu Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Podmoklach Małych.

Image

Projekt realizowany był w ramach l schematu Pilotażowego Programu Leader +, w całości finansowany ze środków Unii Europejskiej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »