Piątek 19 Kwietnia 2024
Imieniny: Adolf, Leon, Tymon

- Strona główna arrow Aktualności i ogłoszenia arrow Wymiana uczniów- Neuruppin '2007

Wymiana uczniów- Neuruppin '2007 PDF Drukuj Email

W dniach 11– 16.06.2007 r uczniowie z klas V i VI 9 14 osób) z Zespołu Edukacyjnego w Podmoklach Małych wraz z opiekunami – Panią Małgorzatą Radną i Panią Emilią Owczarek oraz tłumaczem Panem Konradem Wojciechowskim wyjechali do niemieckiego miasta Neuruppin. Miesiąc wcześniej w Podmoklach gościły dzieci z Niemiec– wszystko to odbyło się w ramach programu Polsko– Niemieckiej Wymiany Młodzieży. Zaplanowany tydzień pobytu w Neuruppin zapowiadał się bardzo ciekawie...

Spotkaliśmy się w poniedziałek rano (11.06.2007 r.) przed budynkiem szkoły w Podmoklach Małych, pożegnaliśmy się i ruszyliśmy w drogę. Podróż przebiegła bez większych komplikacji, szczęśliwie dotarliśmy więc na miejsce. Powitano nas bardzo serdecznie, a następnie udaliśmy się na wspólny obiad. Po posiłku było trochę czasu na rozpakowanie się w swoich miejscach zamieszkania. Po południu zwiedziliśmy Ratusz, dowiedzieliśmy się też jak wygląda praca w takim miejscu. mogliśmy zobaczyć m.in. dużą salę konferencyjną i schłodzić się tam zimnymi napojami. Wszyscy goście otrzymali upominki.

Wtorek rozpoczął się wspólną lekcją języka angielskiego, bowiem dzieci z obu szkół uczą się właśnie tego języka. Po zajęciach udaliśmy się do muzeum związanego z miastem.

Ponieważ wtorek to dzień poświęcony sztuce, dzieci z większą lub mniejszą pasją oddały się szkicowaniu jednej z charakterystycznych ulic Neuruppin

Po obiedzie uczniowie na podstawie swoich szkiców wykonali w grupach prace rzeźbiarskie, używają materiałów budowlanych. Choć straszny upał nie ułatwiał wykonywania zadań, dzieci wytrwały do końca.

Gotowe prace zostaną najprawdopodobniej wyeksponowane w miejscu, gdzie będzie mogło je obejrzeć jak najwięcej osób. Ten intensywny dzień zakończyliśmy grillem na terenie szkoły (Grundschule „Rosa Luxemburg”). Było smacznie i przyjemnie.

Na środę zaplanowano dzień historii. Spotkaliśmy sie rano na dworcu i zupełnie nowym (pierwszym kursem) autobusem pojechaliśmy do Poczdamu. Okazało się , że to piękne zabytkowe miasto. Spacerowaliśmy alejkami oryginalnego ogrodu, w którym było mnóstwo zieleni. Następnie zwiedziliśmy wspaniały pałac, którego wystrój zrobił na nas ogromne wrażenie.Później mieliśmy czas na zakupy. Po południu wróciliśmy do Neuruppin.

W czwartek uczniowie całej szkoły zgromadzili się na terenie pięknego obiektu sportowego otoczonego zielenią. Zmagania sportowe obejmowały przede wszystkim bieg na 60 m, rzut kulą oraz skok w dal. Koło południa wróciliśmy na obiad do szkoły. Po posiłku dalsza część zajęć sportowych. Wiele emocji wzbudził turniej gry w dwa ognie. Dzień sportu spędziliśmy bardzo aktywnie. Nasi uczniowie osiągnęli bardzo dobre wyniki.

Tego dnia mieliśmy okazję zobaczyć ściany do wspinaczki w dawnej wieży. Uczniowie mogli spróbować swoich sił w tej dziedzinie. Trzeba przyznać, że w większości próby te były bardzo udane.
Piątek to dzień natury, czyli obcowania z przyrodą. Około godziny 8.00 rano wyjechaliśmy za miasto do „ Ogrodu Zoologicznego”– (Tierpark– park zwierząt). Zwierzęta żyją tu w warunkach bardzo zbliżonych do tych, w których występują na wolności. Ingerencja człowieka jest tu niewielka, dyskretna. Mogliśmy obserwować i podziwiać rozmaite gatunki zwierząt od małej myszki aż po żubra czy wilka. Pan który oprowadzał nas po parku z ogromną pasją opowiadał nam o poszczególnych gatunkach. Na dość obszernym terenie parku występuje także bogata roślinność.

Śpiew ptaków i odgłosy innych zwierząt uprzyjemniały nam wędrówkę. Największe wrażenie zrobiły na nas wilki, a ich wycie sprawiło, że zaczęliśmy się bać. Każdy znalazł w parku coś dla siebie– Martynie J. najbardziej podobało się terrarium, Adamowi K.– wilki, a Paulinie S.– plac zabaw z huśtawkami. Wieczorem w szkole odbyła się pożegnalna dyskoteka. Był również poczęstunek podczas którego można było skosztować np. raka.
Dzień wyników, podsumowań i pożegnań... Przed odjazdem obejrzeliśmy prezentację dotyczącą 2 lat naszej współpracy ze szkołą w Neuruppin. Rodzice naszych młodych przyjaciół z Niemiec przygotowali ucztę . Wspólnie posililiśmy się i prowadziliśmy ostatnie rozmowy. Pożegnanie było smutne. Do Polski wyjechaliśmy ok. godz. 13.00, a na miejscu w Podmoklach Małych byliśmy około godziny 17.00. Uczniowie naszej szkoły są bardzo zadowoleni z pobytu w Neuruppin i miło wspominają ten okres czasu.